Konštrukčné informácie

Náročnosť stavby, konštrukčné detaily, inštalácie - elektro, kanalizácia, voda , kúrenie
Jediným stavebným hľadiskom, kde novátorstvo systému STABIZOL nie je výhodou, je prácnosť pri výstavbe. Hoci je nový stavebný systém notoricky jednoduchý, murovanie je vlastne montáž na cementovú mazaninu, povrchy sú rovné a presné, predsa sa robia dve vrstvy so sponami a systém je proste NOVÝ! To znamená každej stavebnej partii bude chvíľu trvať, kým sa zoznámia so systémom a z hlavnými zásadami výstavby s novým systémom STABIZOL :

- pred začatím prác vypracovať špecifický projekt, rozdielnosti systémov je treba v projekte zohľadniť,

- rozmiestniť tvárnice mechanizáciou po stavenisku tak , aby boli po ruke - sú relatívne ťažké,

- základ pod tvárnicami musí byť ideálne vodorovný, s pripravenými otvormi pre inštalácie a iné,

- prvá vrstva tvárnic musí byť bezchybná - vodorovná, , priestorovo premyslená vzhľadom k priečkam, deleniam pri atypických rozmeroch, okenných a dverných výplní, komínov, inštalácii a podobne,

- horizontálne podsekávanie jednej vrstvy je nežiadúce a pracné, vývody pre elektrické inštalácie, zásuvky, vypínače, antény kábel, telefónny kábel, centrálny vysávač, kúrenie, vodu a kanalizáciu, klimatizáciu a všetko ostatné je žiadúce a podstatne jednoduchšie vytvoriť v priebehu výstavby zdvojeného múru,

- všetky inštalácie sú umiestnené do vytvorenej medzery medzi vrstvami, je potrebné ich na podlaží inštalovať včas pri ťahaní stien do výšky,

- umiestnenie zdvojených nadokenných a nadverných prekladov s posilneným ostením od spodnej vrstvy tvárnic v prípade širokých okien nad 150cm,

- skoré riešenie atypických detailov - pripravená kvalitná tepelná izolácia, aby nevznikli tepelné mosty v kritických detailoch, relatívny rozdiel lokálnych tepelných odporov môže tiež spôsobiť kondenzáciu vodných pár. V prípade, že sa berie zreteľ na tieto zásady, je celková prácnosť , hlavne s prihliadnutím na finálnu úpravu povrchov bez nutnosti omietok, bezozbytku rovnaká ako pri obdobných systémoch. Počítajúc s novátorskými problémami možno počítať , že zdvojený múr je na prácnosti 1.5 x náročnejší ako murovanie z klasickej tehly.


Priame priečky

   Na murovanie priamych priečok sú určené tvárnice M10, priečky sú štandardne 10 cm široké, majú dobrý zvukový útlm. Pravouhlé zakončenia sú riešené rohovou alebo štvrťoblúkovou tvárnicou, tvárnice sa na seba viažu na 1/2 väzbu , zapadajú pero do drážky v obidvoch smeroch a spájanie cementovou mazaninou je obdobné ako pri obvodových múroch. Aj samotná priečka je staticky veľmi odolná, nedoporučujeme ju používať ako nosnú vzhľadom ku jej suptilnosti a nebezpečiu vzperu. Posilnená o tvárnicu MS10 môže prenášať aj záťaž napr. z dreveného stropu. Na ukončenie priečky a domurovanie sa používajú polovičné tvárnice. Možno do nich vŕtať diery, alebo viesť elektroinštaláciu, ktorú treba inštalovať v priebehu stavby priečky.

Priečky zakrivené

V interiéroch budov sa zakrivené priečky prakticky nepoužívali, čo bolo spôsobené hlavne prácnosťou pri ich výstavbe, nedostupnosť vhodných materiálov. Systém STABIZOL má jednoduché riešenie tvárnice MO 10. Z týchto tvárnic sa dá vystavať akákoľvek zakrivená priečka z 30 cm fragmentov, ktoré sa na seba viažu na kĺb vo vertikálnom smere a pero drážka v smere horizontálnom. V tomto prípade výbežok nie je na samom kraji, ale platí výhoda pera a drážky. Využitie tvárnic z ktorých sa dá vytvoriť plnohodnotná zakrivená priečka je všestranné, nakoľko tento prvok naozaj absentuje v súčastnej stavebnej technike, zatiaľ čo z hľadiska architektonického je veľmi žiadúci. Na obrázku sú znázornené kĺbové tvárnice, tieto je možné natáčať do ľubovoľného uhlu.


Oporné múry, terasy, stratené debnenie na zaliatie betónom

Tvárnice Stabizol sú vyľahčené komorami, ktoré slúžia ako patentové spoje a na prevzdušnenie zvislých konštrukcii. Univerzálne použitie styčných spôn dáva tomuto systému viac rozmerov. Stratené debnenie rôznej šírky vytvorené spojením dvoch vrstiev tvárnic je po zaliatí betónovou zmesou variabilnou alternatívou opornej steny a to v použití Tvárnice Stabizol sú vyľahčené komorami, ktoré slúžia ako patentové spoje a na prevzdušnenie zvislých konštrukcii. Univerzálne použitie styčných spôn dáva tomuto systému viac rozmerov. Stratené debnenie rôznej šírky vytvorené spojením dvoch vrstiev tvárnic je po zaliatí betónovou zmesou variabilnou alternatívou opornej steny a to v použití na podpivničených priestoroch, alebo aj voľne stojace. Vzduchové komory môžu slúžiť aj na posilnenie konštrukcie výstužou, nakoľko sú zvisle priechodné. Takýmto spôsobom v kombinácii so stĺpovými, oblúkovými a rohovými tvárnicami vytvárame terasy, zákutia, oporné múry, záhradnú architektúru a ďalšie príslušenstvo stavby.


Obvodové murivo základné

Tvárnice M10 sú úspešne použiteľné aj na pásové alebo pätkové základy pod zvislé nosné konštrukcie. V takomto prípade použitia sa tvárnice inštalujú ako stratené debnenie spojené sponami, následným zaliatím betónovou zmesou vzniknú základové konštrukcie. Šírka základu je závislá len od dĺžky spôn a dajú sa veľmi presne vyskladať, hlavne v sypkých podložiach je to veľkou výhodou, pričom cena je len o 10 % vyššia ako pri zaliatí prostou betónovou zmesou. Samozrejmé sú rohové a deliace tvárnice, ktoré zvyšujú komfort pri potrebe vyskladať pravé uhly strateného debnenia na požadované rozmery.

Podzemné konštrukcie - podpivničené priestory


Podzemné zvislé konštrukcie sú dosť špecifické stavby, nakoľko na konštrukciu väčšinou pôsobia dva ďalšie faktory, a to vlhkosť zeminy a bočné tlaky zeminy. Izolácie proti vlhkosti, vrátane prímurovky a ochrany, sú väčšinou drahšie ako samotná nosná konštrukcia. Tento problém je s tvárnicami Stabizol podstatne jednoduchší, po tenkých stienkach tvárnic nevzlína vlhkosť vyššie, ako je ich 1.5 násobok a teda maximálne do polovice výšky tvárnice. Vplyvom prúdenia vzduchu rýchlo vysychá. Staviteľ preto používa prvý rad v styku so zeminou ako izoláciu proti vlhkosti, druhý interiérový rad je navždy suchý a bez oplesnenia nakoľko je medzi nimi 10-20 cm vzduchová medzera, ktorá izoluje a môže byť odvetraná aj nad povrch. V prípade tlakovej vody je dodatočná izolácia nevyhnutná, ale len do výšky, ktorá je ohrozená. Tvárnice na husto spojené sponami a konštrukcie z nich sa správajú odolne aj voči bočným tlakom. Z tohto hľadiska je dostatočný priestor na posilnenie vonkajšej vrstvy tvárnic výstužou v komorách, alebo aj stĺpovými tvárnicami a to v závislosti od potreby a statických prepočtov so zachovaním dobrých izolačných vlastností.


Ploty, oplotenia, deliace múriky


Univerzálnosť, najnižšia cena materiálu, jednoduché spájanie, doplnkový tovar ako striešky a tehličkový obklad robia systém STABIZOL vhodným na kompletné riešenie plotových konštrukcii. Kombinácia rovných tvárnic M10 podľa potreby na každých 60 cm posilniteľnych so stĺpovou MS10 vytvárajú efektívny plot. Doporučujeme zvážiť výšku , dĺžku a zakotvenie plotu . V závislosti na tieto veličiny doporučujeme pod plot jednoduchý základ 30cm široký a 30 - 60 cm hlboký, na tento účel možno zabetónovať MS10 tvárnice do vykopaného základového pásu. Do 2 m výšky bez bočných tlakov stačí ak sú MS10 ako každá 4-tá tvárnica, teda stĺpy na 2,4 m šírky. Ak je plot vyšší, dlhší viac ako 9 m, alebo inak namáhaný možno posilnenia použiť na 1,8:1,2 alebo každých 60cm. Plot možno do 90° zakončiť rohovou tvárnicou, pričom je dôležité striedanie smeru ukladania tvárnic. Atypické zakrivené ploty je možné stavať s MZ tvárnic, z ktorých je po 60 cm možné vytvárať uhly akékoľvek od 0 do 90 stupňov.

Plotové ukončenie
Striešky
Komíny, stĺpy
Použitím oblúkovej tvárnice možno vytvoriť oblé rohy pod uhlami 45°a 90°. Tvárnice sú kombinovateľné aj na príslušenstvo stavieb, pero a drážka univerzálne zapadá v obidvoch smeroch a zmontovaním vznikajú okrúhle prvky. Vyskladaním 4-roch O10 na ˝ väzbu na seba a prípadným zaliatím betónovou zmesou s výstužou možno, vytvoriť stĺp vysokej pevnosti priemeru 40 cm, do dutej kruhovej konštrukcie zo 4-och O10 možno vsadiť komínovú vložku priemeru 20 cm a vytvorí sa tak komínové teleso s prieduchom 18 cm .

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie